Jak przeżyć duszpasterski wieczór kolędowy w izolacji?

 

Jak przeżyć kolędę bez księdza? Do niedawna takie pytanie wydawałoby się jakimś żartem, bo przecież wizyta duszpasterska, na którą księża wybierają się zwykle po Bożym Narodzeniu, to nasza polska tradycja, tym bardziej że w Polsce wciąż mamy wielu księży i możemy liczyć na wspólne spotkanie w naszym domu. Pandemia zmieniła wiele w naszym życiu. Ta zmiana dotyczy niemal całego życia społecznego, w tym także wielu działań we wspólnocie Kościoła: inaczej w tym roku przeżywaliśmy rekolekcje wielkopostne, inaczej przeżywaliśmy Wielkanoc i Boże Narodzenie. Inaczej też, zupełnie wyjątkowo, będziemy przeżywać tegoroczną wizytę duszpasterską.

Poniżej znajduje się propozycja przeżycia „Wieczoru kolędowego” w rodzinie lub dla osób żyjących samotnie. Dzień kolędy składa się z dwóch części: Mszy św. w kościele i celebracji w rodzinie.

 

Część I: Msza św. w kościele

 

W tym roku zapraszamy mieszkańców poszczególnych rejonów parafii na Mszę św. w  intencjach parafii do naszych kościołów w wyznaczonych terminach. Mieszkańcy Chełstu i Moczydeł do kościoła w Chełście, mieszkańcy Karwina do kościoła w Karwinie. Terminy podane są w ogłoszeniach. Na zakończenie Mszy św. odmówimy modlitwę nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi i udzielimy błogosławieństwa. Jeśli ktoś nie ma w domu wody święconej, to proponujemy, aby przynieść wodę w małej buteleczce do kościoła i w czasie Mszy św. ją poświęcimy. Po przyjściu po Mszy św. do domu organizujemy spotkanie w rodzinie.

 

Część II: Celebracja w rodzinie

 

Kolędowy wieczór zaplanujcie tak, aby mogli uczestniczyć w nim wszyscy domownicy. Ustalcie wcześniej ze wszystkim członkami swojej rodziny dokładną godzinę wspólnej kolędy Wcześniej zapoznajcie się z terminem Mszy św. dla rodzin z Waszego rejonu Parafii. Dobrze, aby rodzinna uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele, zaś kontynuacja kolędy może odbyć się w domu bezpośrednio po Mszy św.

Na spotkanie przeznaczcie taką ilość czasu, aby bez pośpiechu przeżyć domową liturgię. Na czas modlitewnego spotkania w domu wyłączcie telefon, komputer, telewizor i radio. Dobrze jest posprzątać mieszkanie, a także ubrać się tak, by pokazać swoim strojem, że chcecie przeżyć ważne spotkanie religijne. Przygotujcie stół tak, żeby w domu było świątecznie: przykryty białym obrusem, z krzyżem, kropidłem, naczyniem z wodą święconą, Pismem św., śpiewnikami z kolędami, świecami, lampkami na choince. Na stole nie powinny znajdować się inne, niepotrzebne przedmioty.

Należy wyznaczyć osobę, która poprowadzi wasz wieczór kolędowy, najlepiej gdyby to byli rodzice lub najstarszy z domowników. Każdy członek rodziny może też przygotować i w odpowiednim momencie dodać własne intencje modlitwy. Wieczór kolędowy może mieć następujący porządek.

 

  1. a)Wersja dla rodziny
  1. Śpiew kolędy np. „Wśród nocnej ciszy” lub „Gdy się Chrystus rodzi”.
  2. Prowadzący żegna się: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen, potem mówi:

Kochani, nadszedł szczególny czas, kiedy to gromadzimy się przy kolędowym stole, aby prosić Boga o błogosławieństwo dla nas i zawierzyć Mu naszą rodzinę, nas samych. W łączności duchowej z naszą parafią, prośmy Pana o szczególne łaski tak bardzo potrzebne dla każdego z nas. Niech nasza modlitwa dotrze do Boga, niech będzie to chwila naszej adoracji Bożej Dzieciny, a tym samym oddaniem chwały Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu.

 

  1. Ktoś z rodziny zapala świece ze słowami: „Światło Chrystusa”, wszyscy odpowiadają „Bogu niech będą dzięki” lub na czas zapalania świecy kolęda: „Wśród nocnej ciszy”.

 

  1. Wybrana osoba czyta na głos fragment Pisma św. (I, II lub III)