Las. Różnorodność form przyrodniczych, bogactwo natury, piękno otaczające człowieka, urok radujący serce.

W takiej scenerii są też miejsca utworzone przez człowieka, miejsca pobudzające do zadumy, do większej refleksji nad sensem życia. To leśne kapliczki. Takie miejsce w naszej puszczy, to mały pagórek, na którym umieszczona jest kapliczka „Chrystus Frasobliwy”. Położone jest w Nadleśnictwie Karwin na terenie Leśnictwa Grotów. Niestety czas zrobił swoje...

Oddajmy głos p. Franciszkowi Franieczkowi z Drezdenka, który był inicjatorem odnowy kapliczki w tym uroczym zakątku.

Kapliczkę leśną „Chrystus Frasobliwy” postawiło „Koło Łowieckie Cietrzew z Guzowa”.  Pomysłodawcą i głównym fundatorem był myśliwy Tadeusz Szostek. Umieszczono ją na górce usypanej z ziemi, wykopanej pod budowę mającego powstać obok domu, którego ostatecznie nie zbudowano.

Na szczycie kopca wkopano betonową podstawę od słupa telefonicznego. Przytwierdzono do niej rosochaty konar sosnowy, na którym ustawiono kapliczkę z figurką. Figurkę zakupił Tadeusz Szostek od rzeźbiarki Małgorzaty Kosińskiej z Zabostowa Małego niedaleko Łowicza. W listopadzie 1994 roku, kapliczkę poświęcił ks. Henryk Walczak CRL -  proboszcz parafii Rąpin.

W kwietniu 2017 roku po raz pierwszy zobaczyłem tę kapliczkę. Była nieco podniszczona. Wykonałem zdjęcia. W listopadzie 2018 roku na kopiec upadła brzoza, która na szczęście nie uszkodziła kapliczki. Prawdopodobnie na początku września 2019 roku kapliczka uległa zniszczeniu na skutek przegnicia podstawy. Leżała ze zdruzgotaną obudową i przegniłym konarem, a w niej popękaną, spłowiałą, jednak nieuszkodzoną figurką. Ostatecznie postanowiłem zająć się jej odnowieniem. Pomysłem zainteresowałem Józefa Zakrzewskiego, rzeźbiarza amatora z Marzenina (urodzonego w Grotowie).

Porozumieliśmy się z Nadleśnictwem. Uzyskaliśmy zgodę nadleśniczego Edwarda Buśko na odbudowę. 6 listopada 2019 roku zabraliśmy szczątki kapliczki do warsztatu rzeźbiarza. Zaczęliśmy prace renowacyjne. Nadleśniczy dostarczył nam własny materiał - deski i słup.

Józef odnowił figurkę. Uzupełnił braki, zaimpregnował oraz wzmocnił jej podstawę opaską z blachy miedzianej. Po wielu próbach odtworzenia obudowy przy pomocy Grzegorza Magierskiego, stolarza  z Osowa, postanowiłem zmienić jej kształt. Wykonałem projekt nowej obudowy, o bardziej subtelnych elementach, choć trudniejszy w wykonaniu. Przy projektowaniu kierowałem się przede wszystkim trwałością bez konserwacji i estetyką.

Części montażowe drewniane, potrzebne do skomplikowanego szalunku wykonał Paweł Sikora stolarz z Drezdenka. Stolarz Henryk Białek z Niegosławia wykonał elementy obudowy z drewna dębowego, które zaimpregnowałem. Metalowe części zrobione zostały w zakładzie Ryszarda Chwalisza. Są to: żelazny stelaż pomalowany na ciemnozielono oraz dach i wycięte laserem: krzyż i napis “A.D.2020” ze stali nierdzewnej.

Montażem całości zająłem się osobiście. Fundament betonowy w postaci walca wykonałem z synem Dariuszem. Wystrojem kopca zajął się Józef Zakrzewski. Wymurował schody z kamieni. Częściowo pomógł mu młody człowiek przechodzący obok o nazwisku Robak. Józef zaangażował też „Grupę Motocyklową Sokoły Grotów” oraz miejscowych myśliwych z „Koła Łowieckiego Cietrzew z Guzowa”. Wymurowali oni „koronę” kopca z kamieni przywiezionych przez Piotra Grasia. Żwiru dostarczyło Nadleśnictwo Karwin. Do uzupełnienia kopca Mieczysław Antczak z Lipna przywiózł  ok. 20 ton ziemi. Członkowie koła łowieckiego pokryli nią kopiec. Jarosław Przybysz, ogrodnik z Marzenina, również myśliwy, obsadził kopiec krzewami płożącymi, bukszpanem i kwiatami. W tym celu zastosował matę ogrodniczą i korowinę. Posiał również trawę. Dwie ławeczki zainstalował myśliwy Julian Jakubowski z Grotowa.

Poświęcenie kapliczki 6 września 2020 roku o godzinie 16.00.

Tekst i podpisy zdjęć Franciszek Franieczek z Drezdenka.

 

 

Galeria zdjęć kapliczki "Chrystus Frasobliwy"

Lokalizacja kapliczki