Miejscowość Chełst (dawniej - Neuteich) położona jest nad rzeczką Miała. Właśnie tutaj - do roku 1939 -przebiegała granica polsko-niemiecka Pamiątką długoletniego podziału są zachowane do dziś nazwy - Chełst Polski i Chełst Niemiecki. Wieś wywodzi swe początki lokacyjne z okresu ujętego w ramy dwóch dat - 1764 i 1766 roku. Do końca II wojny światowej w Chełście Niemieckim mieszkali protestanci - z ich inicjatywy w latach 60. XVIII wieku postawiono świątynię - dziś filię parafii św. Jana Kantego w Niegosławiu poświęconą 15 czerwca 1947 roku.

Zabytkowy kościół szachulcowy o konstrukcji słupowo-ramowej jest budowlą orientowaną, wzniesioną na planie prostokąta. Salowe - jednonawowe założenie nie ma wyodrębnionego prezbiterium. Kruchta umiejscowiona jest od frontu, zaś zakrystię dostawiono z boku nawy. Jednokalenicowy dach posiada z przodu i z tyłu naczółki. Na ołtarz składa się wiele elementów pochodzących z różnych okresów - począwszy od XVIII, a skończywszy na wieku XX. Pod koniec lat 70. w sąsiedztwie kościoła postawiono metalową dzwonnicę - kratow-nicową, zwieńczoną dwuspadowym daszkiem. Całość rozbudowano w 1983 roku o salkę katechetyczną. Świątynię restaurowano w 1989 i 1995 roku.

Kościoły w parafii Niegosław

Historia parafii w Niegosławiu

Kościół filialny pw. MB Królowej Polski

Kościół filialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Nasz adres

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Kantego
Niegosław 68
66-530 Drezdenko

kontakt

Kancelaria parafialna

wtorek 1500 - 1600
piątek 1500 - 1600

więcej

Wyszukaj na stronie

Ciasteczka

Strona używa ciasteczek (plików cookies) aby dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych.