Karwin ulokował się w północnej części Puszczy Noteckiej - zaledwie kilka kilometrów od Drezdenka, z którym był ściśle powiązany. Góruje ponad stawem i rzeczką Rudawa Pierwsze wzmianki o Karwinie (zwanym z niemiecka Hammer) pochodzą z 1602 roku. Jego nazwa wskazuje na położenie osady w głębi zalesionych obszarów zamkowego Drezdenka - w miejscu, gdzie występowała ruda żelaza Stąd konieczność funkcjonowania kuźnicy. Miejscowość często zmieniała właścicieli - pierwszym był margrabia Kurfierst, po nim wymienia się Bogumiła Horna i komisarza Mittestadta W wieku XIX pojawiają się kolejne nazwiska -von der Osten, Rehmann oraz von Rochow.

 

Kościół wybudowano w 1711 r. w Piłce skąd przeniesiono go do Karwina ok. 1778 r. Świątynia to konstrukcja szachulcowa, jednonawowe - salowe założenie posiada trójbocznie zamknięte prezbiterium. Kwadratowa wieża wyrasta niejako ponad nawę - nakryta jest dachem namiotowym z datą „1795”. Drewniany strop pokrywa polichromia - wśród motywów roślinnych pojawiają się przedstawienia Drogi Krzyżowej. W barokowym ołtarzu głównym umieszczono obraz „Ukrzyżowanie” malowany na desce.

Kościół został przekazany katolikom w 1952 roku. Wcześniej nosił wezwanie Ducha Świętego. Świątynia została odrestaurowana i poświęcona przez bp. Stefana Regmunta 26 kwietnia 2009 roku.

Kościoły w parafii Niegosław

Historia parafii w Niegosławiu

Kościół filialny pw. MB Królowej Polski

Kościół filialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Nasz adres

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Kantego
Niegosław 68
66-530 Drezdenko

kontakt

Kancelaria parafialna

wtorek 1500 - 1600
piątek 1500 - 1600

więcej

Wyszukaj na stronie

Ciasteczka

Strona używa ciasteczek (plików cookies) aby dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych.