Sakrament Pokuty i Pojednania w naszej parafii sprawowany jest:
- codziennie ok 15 min. przed Mszą św., w soboty od 17.30
- Zawsze można poprosić księdza osobiście o spowiedź. Jeśli nie będzie przy ołtarzu nie odmówi.
W pierwsze piątki miesiąca:
- Niegosław od 17.30
- Chełst od godz. 16.45
Jak się przygotować…
Ważnym elementem jest dobry rachunek sumienia i wynikające z niego postanowienie poprawy, poniższe uwagi pomogą ci dobrze go przeżyć:
Warto zacząć krótką modlitwą – własnymi słowami poprosić Ducha Świętego, aby pouczył Cię o grzechu, oświetlił to, czego samemu nie widzisz, uwrażliwił na dobro, które zaniedbujesz
Postaraj się nazwać dobro, które zaniedbujesz, dobro, w które godzi grzech.
Postaraj się konkretnie nazwać grzechy – tak też je potem wyznaj na spowiedzi.
Spróbuj rozbroić grzech pytaniem „Dlaczego?”. Dlaczego dane zło pojawia się w moim życiu, dlaczego je wybieram? Może to jest cały łańcuszek złych decyzji i warto zobaczyć, co leży u źródła? Może idę na skróty? W jakie miejsce w moim życiu, w jaką potrzebę, brak „wprowadza się” grzech? Co innego mógłbym wymyślić jako alternatywę dla niego? – to może być dobry pomysł na postanowienie poprawy!
Powiedz sobie konkretnie, co chcesz od dziś zmienić w swoim życiu. I w jaki sposób chcesz to osiągnąć? Może nie warto budować wielkich, niemożliwych do osiągnięcia planów. Zamiast tego, zastanów się, co już dziś możesz zrobić. Z takimi siłami i ograniczeniami, jakie masz. Jutro pójdziesz krok dalej. Teraz określ pierwszy krok.
Czasem postanowienie poprawy może polegać na zebraniu sił do walki z grzechem, pokusą. Zastanów się, co pozwala ci wytrwać w dobru, a co działa na korzyść pokusy. A zatem: w co warto „inwestować”, a co ograniczyć?
Rachunek sumienia zrób dzień przed spowiedzią albo przynajmniej kilka godzin wcześniej. W spokoju.
Warto robić sobie taki mały rachunek sumienia na modlitwie wieczornej każdego dnia albo przynajmniej raz w tygodniu.