Sakramenty Święte

Pokuta

Namaszczenie chorych

Bierzmowanie

Pierwsza Komunia Święta

Małżeństwo

Chrzest Święty

Troska o przygotowanie do sakramentu bierzmowania należy do wspólnoty parafialnej, zwłaszcza do rodziców, którzy przez przykład życia i posłuszeństwo Bożemu prawu wprowadzają kandydatów w atmosferę dojrzałej wiary. Bierzmowanie jest sakramentem, a więc znakiem wiary, stąd utożsamianie się kandydata ze wspólnotą wierzących jest podstawowym kryterium dopuszczenia do bierzmowania. Katechizm Kościoła Katolickiego wskazuje, że katecheza przed bierzmowaniem powinna (…) starać się obudzić zmysł przynależności do Kościoła Jezusa Chrystusa, zarówno do Kościoła powszechnego, jak i wspólnoty parafialnej. Uprzywilejowanym miejscem katechezy jest więc parafia. Spotkania prowadzone w parafii mają być dopełnieniem szkolnego nauczania religii, zwłaszcza w funkcji wtajemniczenia i wychowania.

Etapy przygotowania

Przygotowanie do bierzmowania składa się z trzech etapów: przygotowania dalszego, bliższego i bezpośredniego.

a) Przygotowanie dalsze dokonuje się od wczesnego dzieciństwa w rodzinie, następnie poprzez udział w lekcjach religii (katechezie) w szkole a także w katechezie parafialnej przygotowującej do sakramentów pokuty i pojednania oraz Eucharystii.

b) Ważnym etapem przygotowania bliższego jest udział w nauczaniu religii (katechezie szkolnej) oraz w katechezie parafialnej. Kandydat do bierzmowania powinien zatem regularnie uczęszczać na lekcje religii w szkole lub w innym środowisku, w którym pobiera naukę, a także uczestniczyć w życiu Kościoła m.in. przez udział w niedzielnej i świątecznej Mszy św. w nabożeństwach oraz przystępowanie do sakramentu pokuty i pojednania.

c) Przygotowanie bezpośrednie dokonuje się w dalszym ciągu poprzez udział w katechezie szkolnej i parafialnej oraz w praktykach religijnych. Ten ostatni etap przygotowania powinien mieć jednak przede wszystkim charakter duchowy i polegać na udziale kandydata w systematycznych spotkaniach formacyjnych w parafii, celebracjach liturgicznych, a także rekolekcjach lub dniach skupienia. Duszpasterz odpowiedzialny za przygotowanie powinien mieć przekonanie, że każdy kandydat spełnia te warunki.

Przygotowanie bezpośrednie kandydatów do bierzmowania odbywa się w klasie VII i VIII szkoły podstawowej.


Zapisy i zobowiązania

Zapisy do bierzmowania odbywają się na początku klasy 7, wtedy kandydaci wypełniają deklarację, w której zobowiązują się do zachowania poniższych zasad:

  • W każdą  niedzielę i święto nakazane uczestniczyć we Mszy Św.
  • Regularnie przystępować do Sakramentu Pokuty.
  • Sumiennie i aktywnie uczestniczyć w katechezie szkolnej i opanować obowiązujący materiał z Katechizmu.
  • Systematycznie brać udział w spotkaniach przygotowujących do Bierzmowania.
  • Uczestniczyć w nabożeństwach: różańcowych (październik), roratach (Adwent), rekolekcjach wielkopostnych, Triduum Paschalnym, Drodze Krzyżowej, nabożeństwach majowych.
  • Odpowiedzialnie zachowywać się w kościele i na spotkaniach.
  • Wszędzie będę starał(a) się być świadkiem wiary w Boga.
  • Jestem świadomy(a), że konsekwencją zlekceważenia powyższych zasad może być konieczność wydłużenia tego okresu mojego chrześcijańskiego dojrzewania.

Sytuacja nadzwyczajna dorosłego kandydata do bierzmowania

Kandydat do bierzmowania znajduje się w sytuacji nadzwyczajnej w następujących okolicznościach:

  1. Osoba dorosła po ukończeniu 21 roku życia.
  2. Bezpośrednie przygotowanie do małżeństwa („Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy to jest możliwe bez poważnej niedogodności” – kan. 1065 § 1 KPK).
  3. Zamiar uregulowania związku niesakramentalnego (osoby żyjące w związku niesakramentalnym to te, które zawarły tylko kontrakt cywilny, jak również żyjące w konkubinacie).
  4. Pragnienie pełnienia funkcji ojca lub matki chrzestnej (kan. 892-893 KPK) lub świadka bierzmowania (kan. 872-874 KPK) po ukończeniu 21 roku życia.
  5. Emigracja zarobkowa młodzieży

Przygotowanie do bierzmowania kandydatów będących w sytuacjach nadzwyczajnych

Przygotowanie do bierzmowania kandydatów będących w sytuacjach nadzwyczajnych odbywa się w dekanacie raz w roku XII – II w parafii NSPJ w Trzebiczu.

Minimalna ilość spotkań to dziesięć. Czas formacji nie powinien być krótszy niż trzy miesiące. Po odbytej formacji uczestnikom wystawia się diecezjalne zaświadczenie.

Skrócenie formacji jest możliwe tylko po uzyskaniu pisemnej zgody Wydziału Nauki Katolickiej.

Miejsce i czas

Miejsce i czas bierzmowania Sakrament bierzmowania dla kandydatów w sytuacjach nadzwyczajnych będzie udzielany w pierwszy poniedziałek miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18.00 w Katedrze w czerwcu, w Konkatedrze w grudniu oraz w parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie w marcu. Kandydat i świadek winni przybyć do świątyni na godzinę przed rozpoczęciem Mszy świętej. O godzinie 17.00 kapłan odpowiedzialny za liturgię, spotka się z uczestnikami, sporządzi listę kandydatów do bierzmowania i odbierze od nich dokumenty upoważniające do przyjęcia sakramentu. Po zakończonej Mszy św. bierzmowani otrzymują świadectwo potwierdzające przyjęcie sakramentu. Parafia bierzmowania dokonuje zapisu w Księdze Bierzmowanych i przesyła świadectwo bierzmowania do parafii chrztu osoby bierzmowanej.

Nasz adres

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Kantego
Niegosław 68
66-530 Drezdenko

kontakt

Kancelaria parafialna

wtorek 1500 - 1600
piątek 1500 - 1600

więcej

Wyszukaj na stronie

Ciasteczka

Strona używa ciasteczek (plików cookies) aby dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych.